Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: ahşap zıpkın yapımında kullanılan ağacın özellikleri
ZIPKIN AVI > Zıpkınla Balık Avı, Serbest Dalış & APNEA > El yapımı ve modifiye
bahapoyraz
arkadaşlar bu ahşap zıpkınların gövdelerini tek yani yekpare kestane -maun- veya tik ağacından yapsak ahşap zamanla dönme yaparmı yaparsa neden? fırınlanmış olması şartmı 1200 km den 20 yıllık kurumuş 10*10 kestane ağacı getirttim arkadaşıma.... ne dersiniz fikirlerinizi bekliyorum sevgiler
Gökhan PİKDÖKEN
Yardım geliyor ..yolda..Emre Südaş nerdesin? smile.gif
emre südaş
selamlar arkadaşım. O ağacı bir güzel 2cm yada 1.5 cm lik dilimlere ayır ve hazır havalar sıcakken kuru bir yerde bir süre daha beklet. çalışanlar çalışsın eğielnler eğilsin. ondan sonra dilimleri ters yüz ederk dilediğin gibi deniz tutkalıyla presle. bir süre de oyle kalsın. ondan sonra bir problem olacağını zannetmiyorum. Ama tek parça yapman taraftarı değilim her ihtimale karşı onlemini al..kolay gelsin..
goom33
ben tek parça yapılmış 75lik bir tüfek gördüm. maun ağacından. yapan abimize peki bu zamanla yamulma yapmaz mı dedim.hayır dedi.
sebeb.ağaç tek parça şekillendirildikten sonra bezir yağında 1 ay bekletiliyormuş.ve bu işi uyguladığı 5.zıpkını imiş bu abimizin.
ama ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem.gökhan abininde dediği gibi bu işin uzmanları emre südaş ve levent biber.
RECAİ SARI
arkadaşlar küçük bir not,ağacı güneşte değil mümkünse rüzgar alan gölge yerde kurutursanız aşırı sıcaktan oluşacak çatlakları önlemiş olursunuz.
ozkanbicici
Tek parça ağaç kullanmak herzaman risktir ..En güzeli laminasyon...Ama şuda var eğer ağaç çalışacakca çalışır...Buna engel olmak zor...Lamine edildikten sonra bile dönen ağaçlar olabilir..O yüzden seçilen ağacın su yolları düzdün ,budaksız,Fırınlanmış mümkünse yıllarca beklemiş ağaç kullanmak daha iyi sonuç verir ...Birazda şansınız olacak tabi.. biggrin.gif
Barış İŞCİ
Merhabalar, öncelikle özkanın dediği gibi tek parça riskdir ve ağaçları serin bir yerde kuruturkende aralarına mutlaka hava alacak şekilde parçalar koymalısınız. Her ağaç oynama yapar ama uzun süre beklemiş fırınlanmış agaçlarda yapmıyacak diye bir olay yok. Bence laminasyon yapın 3 yada 5 kat daha sonra bunları bekletin rüzgarı hatta yağmuruda yesin ondan sonra kalan sağlar sizindir.
Ağaçlar oynama yapmadıysa onlar üzerinde çalışmalarınızı yaparsınız.
Ben yaptığım tüfeklerde bitmiş olmasına rağmen lastiği takılı ve gergin olarak yaklaşık 5 aydır üzerinde bekletiyorum ve halada duruyor agaçın dönmesi olacakmı görmek ve test etmek için.
ibrahim sünner
QUOTE(bahapoyraz @ 17.10.2007 13:32) *
arkadaşlar bu ahşap zıpkınların gövdelerini tek yani yekpare kestane -maun- veya tik ağacından yapsak ahşap zamanla dönme yaparmı yaparsa neden? fırınlanmış olması şartmı 1200 km den 20 yıllık kurumuş 10*10 kestane ağacı getirttim arkadaşıma.... ne dersiniz fikirlerinizi bekliyorum sevgiler

baha kardeşim selamlar yat yapımında kullanılan bir sunta benzeri suya dayanıklı bir malzeme var.. yakınlarınızda bu konuda faaliyette olan bir kayık veya yat imal eden, ya da bu malzemeyi kullanan mobilyacı vs varsa bu malzeme senin işini daha iyi
görecektir sanırım.. çünkü; suya çok dayanıklı olduğunu duymuştum..[url="http://img521.imageshack.us/img521/686/1001509ak8.jpg"]
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.