IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

5 Sayfa V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Levrek avı teknikleri
fatih çelikçi
mesaj 20.09.2006 21:18
İleti #1

Ayvalık.

Grup: Üye
Nereden: Ayvalık
Üye No: 9

Percidae familyasından olan levrek kral sofralarının balığı olarak bilinir. Marmara'da çok olmak üzere, denizlerimizin tümünde bulunur. Yan taraflardan biraz basık ve füze şeklinde bir vücudu vardır. Derisi kalın pullu, yan tarafları beyaz, karnı gümüşi, sırtı kurşun rengindedir. Büyük bir ağzı, orta büyüklükte gözleri vardır.
Büyük balıkların yavrularını ve aterina, istavrit, hamsi gibi balıkları yiyerek geçinir. Ayrıca çağanoz, mürekkep balığı,karides ve subye de yer. Genel olarak yerli balık sayılır.
Boyları 1 metreye, ağırlıkları da 15 kiloya kadar çıkabilir. Levreğin küçüklerine, ya da yavrularına ispendek denir. Etinin lezzeti yetişkinler kadar değildir. Yalnız bizde değil, hemen hemen tüm dünyada, levrek en makbul balık olarak sayılır. Bu nedenle de en pahalı ve en çok tüketilen bir balıktır. Kış aylarından bahara kadar olan dönemde eti çok daha lezzetli olur.
Ancak, levreğin böyle bir makbul balık olması ve bol olarak avlanması üzerine son yıllarda özellikle İzmir bölgesinde balık üretme çiftliklerinde levrek de üretilmeye başlanmıştır.

OLASI AV BÖLGELERİ;
-)Denizlerin akarsularla birleştiği yerler,
-)Akarsuların denizden 1 km kadar içleri,
-)Akıntılı uç burunlar,
-)Karadenizde ağırlıklı olmak üzere kimi zaman Ege ve Akdenizde'de oyuklar ve kayaların içleri,
-)Petrol kokusundan hoşlandığı için limanlar ve rafineri cevreleri,
-)özellikle kış aylarında akın zamanı tüm marmara,ege ve akdeniz kıyılarında MEVCUTTUR.

GENEL ÖZELLİKLERİ;
Akıllı,cesaretli,kuvvetli,iyi yüzücü olduğu kadar bir o kadarda meraklı ve bu merakına yenik düşen bir balıktır.
Farklı ısı ve tuzluluk oranlarını tolere edebilir.Akarsu ağızlarını çok sever ve akarsuların iç kısımlarına tatlı suya girebilir.
Göç eden bir balıktır.Levreğin göçüne AKIN denir.Sonbaharın başlarında yumurta dökmek için Kuzeyden güneye yola cıkar.Akın zamanı karadeniz ve Marmarada eylül ayının ortalarında başlar Güneye doğru yoluna devam eden levrek güneybatı akdeniz ve yer yer akdeniz kıyılarında mart ayı sonlarında göçüne son verir.Akın zamanında havyarlı olan balık soğuk kış aylarının gelmesi ve sularında soğumasıyla yağlanacaktır.Vücudunda hem yağı hemde havyarı bulunduran levrek bu dönemde oldukca ağırlaşır ve yavaşlar.çiftleşme işlemini genellikle cok sığ sularda gercekleştirir.Geri dönüş işlemini ise Güneyden Kuzeye doğru ve daha derinden yapar.Suların ısınması ile yağından kurtulan ve havyarını döküp çiftleşme işlemine son veren levrek bu sefer hızlı olacaktır.Avlanma şansı daha düşüktür.

AVLAMA TEKNİKLERİ;

KULLANILACAK MALZEME ;

BERRAK suda 90 lık yada üzeri boyda,şiş ve lastik kombinasyonu iyi yapılmış ve mümkünse sessiz tüfekler tercih edilmelidir.Bazen tedirgin olan levrek yaptığımız cağırmalara nazlanarak cevap verir,bu durumda uzun menzilli tüfekler şansımızı arttıracaktır.BULANIK suda ise 75 lik hatta kuvvetli 60 lık tüfek bile kullanabiliriz.Suyun bulanıklığı nedeni ile agasona hiç beklemediğimiz bir yönden cevap veren levrek coğu zaman elimizdeki uzun boy tüfeklerin üzerinden gecmektedir.Av yapacağımız meranın suyunun o gün için bulanıkmı berrakmı olduğunu bilmemiz ve doğru tüfekle ava başlamamız gerekir.
Taş altı ve oyuklarda avcılığı için 75 yada 60 cm tüfek idealdir.
avının genellikle durağan olarak yapılması ve kış ayvarında balığın yumurta dökmek için çok soğuk kıyı sularını (1m / bazen daha sığ) tercih etmesi nedeni ile elbisemize,eldiven ve patiğimize dikkat etmeliyiz.Mümkünse 6.5 mm elbise kullanılmalıyız yoksa mevcut 5 mm elbisemizin içine iç yelek giymeliyiz.Vücudun en çok ısı kaybeden uzuvlarından olan el ve ayaklarımızı iyi korumalıyız.Özellikle ayaklara kalın ve su sirkülasyonu olmayan onarımı iyi yapılmış bir patik giyilmelidir.

Avının genellikle sığ suda yapılmasından dolayı paletler sorun yaratacaktır...Uzun palalı serbest dalış paletinden çok kısa palalı siyak kaucuk palet idealdir.Bilek ağırlığı kullanarak paletlerimizin batmasına yardımcı olabiliriz.Sırt ağırlığı kullanmakta fayda var.Sırt ağırlığı ile birlikte kemerdeki ağırlığımızı cok iyi ayarlayarak sığ suda hafif negatif yüzerlilikte olmak avantajımızadır.

Baskın tekniğiyle birleştirilen agasonda yatışın hızlı olabilmesi için etkili olacaktır.
Kısa şnorkel kullanmakta avcının avantajına olacaktır.

Kıyıda levrek avı ;

Sığ suda levrek avı kısmen kolay bir avdır.Tabiki balığın bolca olduğu akın zamanında.Cok sığ sulara yumurta dökmek için giren levreğin aklı çiftleşmededir,dikkati dağınıktır.Bazen agasona yattığımızda iri bir dişinin arkasından gecen 4-5 erkek levreğin hiç bizimle ilgilenmediğinin görürüz.Balığın bu dikkatsizliği sığ suda avcının avantajıdır.Suyun kara ile birleştiği kısımdaki erişte araları ve kayaların içinden kendimizi elimizle çekerek SESSİZ bir şekilde ilerleyip levreğin dibine kadar sokulabiliriz.Burada bana kalırsa kamuflaj elbise etkili oluyor.Tabi siyah ve kamuflaj elbisenin hangisinin daha etkili olduğu kişiden kişiye değişen uzun bir tartışma konusudur.Balığı gördüğümüz zaman,eğer su yatamayacağımız kadar sığ ise o anda kıpırdaman beklemek levreğin üzerimize gelmesi için kısmen etkilidir.Fakat burada da önemini koruyan konu gözlerdir.Kamuflajın tam olduğunu varsayarsak balığın bizi tanıyacağı tek şey gözlerimizdir.Bununda 2 yöntemi söz konusu.1. si gözleri kısmak sadece görebildiğimiz kadar aralık bırakıp kısabildiğimiz kadar kısmak en iyi yöntemdir.yada erişte veya taş ardına gözleri iyice yok etmektir.Reflekte camlı maskeler sığ suda iş görmemekte, aksine levreği daha da kacırmaktadır.Fakat derin suda mükemmel iş görür reflekte maskeler.
Sığ suda levreğin o an ne ile ilgilendiğini anlayabilmek (çifteşiyormu,Avlanıyormu vs.) tecrübemizle alakalıdır.Balığın bakışlarından ve hareketlerinden tedirgin olup olmadığını bizi fark edip fark etmediğini anlayabiliriz.

Sığ suda levrek avı ;
Suyun 1-5 metre arası olduğu kısımda avlanıyorsak balığa yaklaşıp atış yapmak için 2 teknik kullanabiliriz.BASKIN tekniği özellikle akın balığı olmayan yerli levreklerde etkili bir avlanma yöntemidir.İnişimizi sessiz ce yaptıktan sonra yine aynı şekilde sessizce ilerleyerek (bilimizdeki kurşun kemeri,balık dizgisi v.s. kayalara sürtmemeli ) olası balık yapabilecek kayaları,uç burunları sessizce dipten dönerek kalabalık sürülerle ani karşılaşmalarda bulunabiliriz.Zaten dikkati fazlasıyla yerinde olan yerli levrekler bu karşılaşmada tahminimizden daha önce bizi farkedip hızlıca yok olabilir,elimizi cabuk tutmalıyız ve konsantremiz iyi olmalı.Bu tür avlanmada yerine göre baskın ve agasonu birlikte kullanabiliriz..Balığı tedirgin etmeden bizi görebileceği bir mesafeye dipten kendimizi cekerek yaklaşabildiysek gerisi avcılık becerimize kalmıştır.Burda balığın dikkatini çekebilmek ve üzerimize doğru yönlenmesini sağlamak için doğruluğu tartışılabilecek bir sürü yöntem vardır.Benim kullandığım teknik çoğunlukla sessiz kalmaktır.apnea süremin sonuna doğru dikkatini cekemiyeçeğime emin olduğum levrekleri bazen gırtlaktan ses yaparak yaklaştırdığım oldu.Bu konuda sonuçu kendi tecrübelerimizle kendimiz elde etmeliyiz...Baskın avında başarı kısmen apnea süremizle alakalı olabiliyor.dipte zikzaklar cizerek ne kadar uzun mesafeyi tarayabilirsek karşılaşma ihtimali o kadar yüksektir.Eğer baskın tekniği ile akın levreği avlıyorsak şansımız daha yüksektir,balık su yüzeyinden yaklaştığımız zaman çoğu kere kaçıp gidecektir.Fakat dipten yaklaşmak akın levreğini pek tedirgin etmez.Yerli levreğe nazaran tepkileri daha yavaş ve temkinsizdir.Baskını Agasonla birleştirip kolayca atış menziline sokabiliriz...
Levrekte AGASON tekniği ,dibe yatışımızın başından balığa atış anımıza kadar çok komplike bir tekniktir .Balık yapabileceğini tahmin ettiğimiz bölgelerde balığı görmeden karambole yatıp bekleme yapabileceğimiz gibi,uzakta nazlı nazlı gezinen bizi farkedip henüz tedirgin olmamış yada artık ufak ufak kacma hazırlıkları yapan levreklerinde agaşonla dikkatini cekip menzile sokabiliriz.Derin suda levrek avını konu almadığımız için burada kemerimizdeki ağırlık biraz negatif yüzerlilik sağlayacak şekilde olabilir.Yatışımız sakin bir şekilde yaptıktan sonra bana kalırsa tek yapılacak şey sessizce beklemektir,Eğer avlandığımız merada yakınlarımızda levrek varsa bizi bulacaktır.Ama burada çok önemli bir püf noktası var.Eğer sabredemeyip balık geldimi gelmedimi acaba arkadanmı geliyo diye merak edip apnea süremiz daha henüz dolmamışken kafamızı sağa sola cevirir balık ararsak levrek fazlasıyla tedirgin olacak hatta kacacaktır....Eğer orda bizi faketip yaklaşan bir levrek varsa gözlerimizi arayacaktır,dolayısıyla önümüze gecip atış verecektir..Gözleri saklamak 2. kez burdada etkilidir.Levrek gözleri arar, fakat bulduğunda onu tehdit eden büyük boyutlarda bir avcı olduğumuzu gözlermizden anlayacaktır.Sabır ve kısmen uzun apnea süresi çok önemli..Apnea süresi sonuna gelip de hala etrafta gelen giden yoksa kalkmadan sağa-sola hatta arkaya bakıp kalkabiliriz.Bu şekilde tam arkamdan levrek aldığım oldu.

Sizlere Yaptığım levrek avlarını elimden geldiğince anlatmaya calıştım.Av tekniğimiz suda olduğumuz oranda artacağını kabul edersek elimizden geldiği kadar pratik yapmalı ve her suya girişimizde birşeyler keşifetmeye çalışmalıyız.
Levrek sezonu yaklaşıyo hepimize bereketli avlar...

--------------------
Fatih Çelikçi
Bizi birleştiren deniz..
0544 438 73 23
scuba-1@hotmail.com
Cmas Eğitmen.
Altın cankurtaran,
Rehber Dalıcı.

Go to the top of the page

+Quote Post
LAZOLi
mesaj 20.09.2006 22:08
İleti #2

Zıpkın Avcısı

Grup: Yeni Members
Nereden: TRABZON
Üye No: 109

Vermiş olduğunuz bilgiler ve ayırmış olduğunuz zaman için teşekkürler.

--------------------
İsmail Hakkı ŞAHİN
1971 TRABZON

+Quote Post
Emre inan
mesaj 20.09.2006 23:42
İleti #3

Admin

Grup: Root Admin
Nereden: Züberistan
Üye No: 1

Fatih emeğine sağlık.. Levrek avını gerçekten çok iyi anlatmışsın.. okurken balığı vurmuş kadar oldum.. smile.gif

--------------------
Emre İNAN
Lokar TEAM
Bizi birleştiren deniz..
tel: 05362261486

+Quote Post
muhsinet
mesaj 21.09.2006 01:29
İleti #4

Zıpkın Avcısı

Nereden: izmir
Üye No: 92

fatih sen levreklerle bir bütün olmuşsun verdiğin bilgiler bize faydalı olacağına eminim meramızda levrek varsa kışın ağlarda çok yakaladım ama suda ise hep kaçırdım sabırla bekliyoruz birgün mutlaka yakalıcaz.

emeğin için teşekkürler.

--------------------
A/RH + İZMİR
MUHSİN ALTINDAĞ.

+Quote Post
fatih çelikçi
mesaj 21.09.2006 08:25
İleti #5

Ayvalık.

Nereden: Ayvalık
Üye No: 9

Abi levrek avını levrek avı yapan 2 püf noktası var,ben 2 sinide yazdım.Dikkatli okuyan ikisinide alır ordan.Bunlar benim tecrübelerim,elimden geldiğince aktardım....2 sene önce levrekler sağımdan solumdan yüzlerce gecerken sadece izlemekle yetiniyodum,ama zamanla levrek avını piri bazı abilerimin de yardımları ve kış mevsimi sürekli suda olmamla tekniklerim gelişti.İnşallah bu levrek avı sezonu hepimize cok bereketli gecer..

--------------------
Fatih Çelikçi
Bizi birleştiren deniz..
0544 438 73 23
scuba-1@hotmail.com
Cmas Eğitmen.
Altın cankurtaran,
Rehber Dalıcı.

+Quote Post
yusuf özkan
mesaj 21.09.2006 17:44
İleti #6

Zıpkın Avcısı

Nereden: İZMİR/BORNOVA -1961
Üye No: 202

Paylaşımınıza teşekkürler

--------------------
Yaşam paylaşıldıkça güzel.
RASGELSİN.

+Quote Post
Gökhan PİKDÖKEN
mesaj 22.09.2006 09:58
İleti #7

Admin

Grup: Root Admin
Nereden: ADANA
Üye No: 4

Ellerine sağlık Fatih..Çok güzel olmuş..Malum geçen kış Lokar ile antremanda olduğum için pek levrek avlayamamıştım..Daha doğrusu tekniklerden çok uzaktım..baklım bu kış neler olacak..Yazdıklarını kafada sürekli hatırlayıp avlanacağım..Ama tabiiki en önemlisi tecrübe.. biggrin.gif

--------------------
Gökhan PİKDÖKEN / 1968

msn ve e-mail : gokhan@ayplastik.net

0 rh + 05332126099

En iyi avcı evine sağ salim dönebilendir.!

+Quote Post
YAKUP ÇEBİ
mesaj 22.09.2006 10:04
İleti #8

Zıpkın Avcısı

Nereden: B.ÇEKMECE-IST
Üye No: 48

bilgiler içi teşekkürler

--------------------
YAKUP ÇEBİ
04-11-1963
B.ÇEKMECE-IST

+Quote Post
merges
mesaj 05.10.2006 21:56
İleti #9

Zıpkın Avcısı

Üye No: 26

fatih çok güzel yazı. hepsini büyük bir zevkle okudum gerçekten. eklenebilecek senin de her zaman yapmadığın ve yaptığında faydasını gördüğün gırtlak sesi olayı. ben hep yapıyorum gerçekten işe yarıyor.ancak uzaktaki levreği yakına çekmede etkili ancak balık menzile girdikten sonra sese devam edersem levrekler geldiği gibi gidiyor. çok ince bir konu bu gerçekten, en iyisi meranın durumuna göre yorum yapmak. ha bir de şunu eklemek istiyorum, bulanık suda levrek avı net suda avdan daha kolay oluyor ( benim açımdan) uzaktaki balık suyun bulanıklığından dolayı çok çok yaklaşabiliyor. dikkat edin balığın üzerine çıkmayın.
sağlıklı dalış ve bol avlar...

--------------------
Yiğit Akdeniz

-Kuzey Ege Avcıları-

+Quote Post
pavurya
mesaj 15.11.2006 23:52
İleti #10

Zıpkın Avcısı

Nereden: Çanakkale / Kdz.Ereğli
Üye No: 373

benim yapmak istediğim ekleme tecrübem odur ki levrek eğer merada varsa ritmik bir kabarcık bırakma sistemi ile burnumun ucundan geçirdiğim oluyo ayrıca her zaman belli bölgelerde kış aylarında taş altınd iri levrekleri almak mümkündür ben bunun için meraları tarih ve saatleri her balık için yazıyorum burda hem arkadaşlara gösterecek yazılı bi kaynak hemde ileriki sezonlarda aynı yerde aynı balıkları bulmak mümkün oluyo emin olun 3 gün ileri 5 gün geri tarihler ama kesinlikle aynı yerdeler abilerim biliyosunuzdur ve yapıyosunuzdur sanırım ama belki bilmeyenler ve yapmayanlar vardır belki saygılar...

--------------------
Timuçin ÇALIŞKAN

ÇANAKKALE / KDZ.EREĞLİ

breakdown_sea@hotmail.com

+Quote Post

5 Sayfa V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Collapse

> Benzer Konular

Konu Başlığı Cevaplar Konuyu Başlatan Okunma Son Hareket
Levrekler, bir batında 3 tane 2 zeytin1905 204 19.08.2014 09:26